Indoor Bowls - a game for all


BACK TO TOP


COMPETING PLAYERS

Nikita Blair - Canterbury
Maya Goldsworthy - North Taranaki
Lilly Paterson - South Otago
Brayden Riggs - Counties
Tracey Ludeman - Hawkes Bay
Jenelle Ryan - North Wellington
Kaleb Johnston - Nelson
Bradyn Popow - Manawatu
Tiffany Wilson - Southland
Jordan Crosby - Waikato
Jordan Keene - Hutt Valley
Racharn Murphy-Eagle - Horowhenua
Niall Vincer - Auckland
Sam Landers - Taranaki
Jonathan Marshall - Golden Bay-Motueka
Nathan Trowell - Poverty Bay
Presley Williams - Upper Hutt Valley
Dylan Blissett - South Canterbury
Anthony Ouellet - Tauranga
Dylan Greyvenstein - Bay of Plenty





BACK TO TOP

RESULTS of SECTION PLAY

First round section play results:


Second round section play results:


Third round section play results:

 

Fourth round section play results:

 



Qualfiers for the Main Event:

Kaleb Johnston - Nelson
Nikita Blair - Canterbury
Dylan Greyvenstein - Bay of Plenty
Anthony Ouellet - Tauranga
Niall Vincer - Auckland
Brayden Riggs - Counties
Nathan Trowell - Poverty Bay




BACK TO TOP


POST SECTION MAIN EVENT (7 Qualifiers)

First Round:

Not required with only 7 Qualifiers

Quarter Finals:

Dylan Greyvenstein BYE
Kaleb Johnston (NN) bt Niall Vincer (AK) 17-7
Nikita Blair (CY) bt Brayden Riggs (CS) 11-10
Anthony Ouellet (TG) bt Nathan Trowell (PB) 11-8

Semi-Finals:

Kaleb Johnston (NN) bt Dylan Greyvenstein (BP) 14-10
Nikita Blair (CY) bt Anthony Ouellet (TG) 12-9

Final:

Kaleb Johnston - Nelson bt Nikita Blair - Canterbury 9-8





BACK TO TOP


POST SECTION PLATE EVENT (13 Participants)

First Round:

Jordan Keene (HV) BYE
Bradyn Popow (MN) BYE
Tracey Ludeman (HB) BYE
Lilly Paterson (SO) bt Jonathan Marshall (GB) 19-1
Tiffany Wilson (SL) bt Jenelle Ryan (NW) 18-12
Racharn Murphy-Eagle (HO) bt Dylan Blissett (SC) 13-9
Sam Landers (TA) bt Maya Goldsworthy (NT) 16-6
Jordan Crosby (WK) bt Presley Williams (UV) 16-6

Quarter Finals:

Jordan Keene (HV) bt Bradyn Popow (MN) 11-7
Tiffany Wilson (SL) bt Tracey Ludeman (HB) 14-8
Racharn Murphy-Eagle (HO) bt Sam Landers (TA) 8-7
Lilly Paterson (SO) bt Jordan Crosby (WK) 10-9

Semi-Finals:

Jordan Keene (HV) bt Tiffany Wilson (SL) 19-5
Lilly Paterson (SO) bt Racharn Murphy-Eagle (HO) 13-9

Final:

Jordan Keene - Hutt Valley bt Lilly Paterson - South Otago 19-6





BACK TO TOP


Wrap-up Summary

Kaleb Johnston aged 18 from the Stoke Club, Nelson won the national final of the 42nd New Zealand Indoor Bowls Junior Singles held on Saturday, at North Wellington Indoor Bowls Association Hall, Onepoto Domain, Titahi Bay, Wellington for the second year in a row.

Kaleb made history last year when he followed in his father Mike's footsteps to win the title. Mike won the title 40 years ago in 1978. Kaleb is the third player to have won the title two years in a row. Wayne Eichler, Manawatu won in 1981 and 1982 and Willie Comer, North Otago won in 1992 and 1993.

Kaleb Johnston has stamped his record as the best junior singles player in the country currently as he also won the Cliff Thompson Trophy that is awarded to the junior player that goes the farthest in the Open Singles at the National Championships.

In the final over 12 ends he defeated Nikita Blair, Canterbury 9-8 in a close final.

In the semifinals Johnston defeated Dylan Greyvenstein, Bay of Plenty 14-10 while Blair beat Anthony Ouellet, Tauranga 12-9.

The Morrison Plate for non-qualifiers was won by Jordan Keene, Hutt Valley who defeated Lilly Paterson, South Otago 19-6 in the plate final.

20 districts entered the championship and 7 players qualified for post section play.